Ucz się ze mną na edXie!

Chciałeś kiedyś nauczyć się czegoś nowego lub poszerzyć swoją wiedzę na jakiś temat, ale kursy były zbyt drogie, albo nie miałeś czasu, a tak w ogóle to nawet nie byłeś pewien, czy to jest rzeczywiście to, czego chcesz? Jeśli tak, to ten wpis jest dla Ciebie! Dzisiaj przedstawiam Wam platformę e-learningową edX, dzięki której można rozwijać się i poszerzać swoje horyzonty, nie płacąc przy tym ani grosza!

Czym jest edX?

edX to edukacyjna organizacja non-profit powołana do życia przez MIT i Harvard, i jednocześnie bezpłatna platforma e-learningowa, na której znaleźć można kursy online organizowane przez najbardziej renomowane uczelnie z całego świata. Kursy prowadzone są głównie w języku angielskim i dotyczą przeróżnych dziedzin wiedzy, zarówno z zakresu nauk humanistycznych, jak i ścisłych. Zapisując się na wybrany kurs, w ciekawy i przystępny sposób zdobędziesz prezentowaną w nim wiedzę, a także utrwalisz ją dzięki testom i zadaniom, które będziesz musiał wykonać, i które zmotywują Cię do systematycznej nauki. Poza tym, w razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości, edX daje możliwość komunikowania się z innymi kursowiczami, oraz spytania o opinię sprawującego pieczę nad kursem eksperta.

Przedmioty i rodzaje kursów

Kursy na edXie podzielone są na przeróżne kategorie, przede wszystkim jednak ze względu na przedmiot, którego dotyczą. Mamy więc kursy z inżynierii, programowania, biologii, chemii, statystyki, zarządzania, ale także z historii, kultury, sztuki, literatury i języków obcych. Do wyboru, do koloru! Przykładowo, ja zapisałam się ostatnio na kurs jogi, a wcześniej przerabiałam Basic Spanish i History of Hollywood. Poza tym, trzeba wiedzieć, że każdy kurs ma określone tempo i czas trwania – niektóre wymagają stałej obecności w wybranych odstępach czasu (weryfikowanej poprzez „odhaczanie się” na liście), inne są typu self-paced i możesz zaglądać do nich wtedy, kiedy Ci wygodnie. Ogromną zaletą edXu jest to, że można korzystać także z kursów, które zostały już zarchiwizowane – trzeba się jednak liczyć z tym, że nie wszystkie opcje będą na nich dostępne (na zarchiwizowanych kursach nie można przykładowo wysyłać ekspertowi zadań do sprawdzenia). Możesz także wyszukiwać kursy pod względem stopnia zaawansowania (introductory – intermediate – advanced) lub pod względem języka, w którym są prowadzone (znaczna większość w języku angielskim, ale dostępne są także kursy w języku hiszpańskim, chińskim, czy francuskim).

Jak wygląda przykładowy kurs? Kiedy już wybierzesz sobie coś z całej gamy kursów na edXie, będziesz miał wgląd do syllabusa, opisu i podstawowych informacji o danym kursie. Z informacji tych dowiesz się, w jakim języku prowadzony jest kurs, jak długo trwa, ile czasu tygodniowo powinieneś poświęcić na naukę, jaki jest poziom i tempo danego kursu, czy też która uczelnia wyższa przygotowała materiały. Będziesz mógł także zdecydować, czy wybierasz zwykłą, bezpłatną wersję szkoleniową, czy też płatny certyfikat, ale o tym za chwilę. Zanim się zapiszesz, będziesz mógł także zaznaczyć, czy chcesz dostawać przypomnienia na maila, które będą motywować Cię, aby wrócić do kursu. Kiedy już zdecydujesz się na poszerzanie wiedzy w danej dziedzinie, wystarczy tylko kliknąć przycisk Enroll Now.

Certyfikaty

Do tej pory wspominałam, że nauka na edXie jest darmowa. Owszem, jednak każda organizacja, aby działać, musi mieć jakieś dochody. Wobec tego, edX udostępnił swoim kursantom opcję wykupu certyfikatu uznawanego na całym świecie. Jeśli przykładowo zapisałeś się na kurs inżynierii genetycznej prowadzony przez MIT, to wykupując opcję certyfikatu, na koniec kursu otrzymasz dokument z danej uczelni, poświadczający Twój udział i osiągnięcia w kursie (jest to dodatkowa motywacja do nauki, bo certyfikat z wynikiem 50% z testów i zadań domowych wygląda kiepsko i raczej nie można się nim nigdzie pochwalić). Ceny certyfikatów różnią się w zależności od uczelni i przedmiotu kursu. Najtańsze kosztują 49$, jednak cena certyfikatu z dziedziny prawa kosztuje już przynajmniej trzy razy tyle.

Poza tym, oprócz płatnych certyfikatów edX oferuje także profesjonalne kursy w wersji pro, które są już kursami wielkiego kalibru, a przy tym także odpowiednio więcej kosztują.

 

Idea darmowych kursów online brzmi ciekawie, prawda? Zachęcam Cię, abyś w ramach samorozwoju poklikał trochę po edXie i poszukał interesujących kursów. Jestem pewna, że dla każdego znajdzie się coś ciekawego! Przy odrobinie chęci, możesz rozwijać się i zdobywać wiedzę całkowicie za darmo, nie wychodząc nawet z domu. Kto wie, może nawet odkryjesz jakieś nowe pasje i zainteresowania, o których dotychczas nie miałeś pojęcia?